- am fost ş-om fi -

vineri, 20 februarie 2009

Deaconu lor a fost bărbat

Din prosport:
Meciul de la Nijmegen, disputat între cei de la NEC, "prietenii" dinamoviştilor bucureşteni, şi nemţii de la Hambruger SV, bunele cunoştiinţe ale Unirii Urziceni (0-3), partidă care a contat pentru şaisprezecimile de finală ale Cupei UEFA, a cunoscut un moment tensionat în repriza a doua.

Enervaţi de deciziile cavalerului fluierului, slovenul Darko Ceferin, fanii batavi au început să arunce cu diferite obiecte în teren, o brichetă lovindu-l în cap pe "omul în negru" şi provocândui acestuia o plagă deschisă cu sângerare.

Acesta a anunţat, perfect regulamentar, că acordă trei minute gazdelor pentru a face ordine în tribune, a primit asistenţă medicală şi a fluierat reluarea jocului pe care l-a dus la bun sfârşit.

Nu s-a zvârcolit, n-a făcut nici o faţă de fetiţă lovită la joacă ci a continuat cu demnitate jocul. Sunt realităţi care ne arată încă o dată uriaşa prăpastie dintre mentalităţile noastre şi ale lor.